Vakbondstrainingsproject Wit-Rusland
(Voor nieuws en nieuwe artikelen scroll naar beneden)
Sinds 1997 voert TIE-Netherlands (in nauwe samenwerking met TIE-Moskou) projecten uit ter ondersteuning van de onafhankelijke vakbeweging in Wit-Rusland. Bij de uitvoering van het project is er sprake van een grote betrokkenheid van kaderleden van FNV Bondgenoten. Zij denken en beslissen mee over de richting waarop het project moet gaan middels de werkgroep Internationale Solidariteit Metaal van FNV Bondgenoten en wisselen kennis en ervaringen uit met hun collega’s in Wit-Rusland over onderwerpen als CAO onderhandelingen, gezondheid en veiligheid op de werkplek en democratisering van de vakbond.
Wit-Rusland (of Belarus) staat bekend als de laatste dictatuur in Europa. Het land wordt in een ijzeren greep gehouden door president Alexander Loekasjenko, die sinds 1994 aan de macht is. Dankzij een gemanipuleerd referendum en vervalste parlementsverkiezingen in oktober 2004 kan hij onbeperkt herkozen worden en beschikt hij over een oppositievrij parlement en een regering die trouw zijn dagelijkse bevelen uitvoert. Elk streven van burgers en organisaties naar vrijheid en onafhankelijkheid wordt door zijn autoritaire regiem met repressie beantwoord, soms met bruut geweld, vaak met sluipende bureaucratische middelen. Daarbij moeten vooral onafhankelijke vakbonden en media het ontgelden, die dan ook in een voortdurende overlevingsstrijd gewikkeld zijn. Zij zijn daardoor veelal aangewezen op de materiële en morele steun van vakbonden en anderen in het buitenland.
Toch is de balans niet louter negatief. Ondanks alle machtsmiddelen en intimidatie is het regiem Loekasjenko er niet in geslaagd de onafhankelijke vakbeweging te vernietigen. Haar aanhangers zijn klein in getal, maar mede dankzij onze steun in de afgelopen jaren (zoals zij zelf zeggen) voelen zij zich sterk en houden zij vast aan hun onafhankelijke vakbondsprincipes. De schending van vakbondsrechten in Wit-Rusland staat bovenaan de agenda van de ILO, die de zwaarst denkbare procedure heeft ingezet om de overheid in dit land tot een andere opstelling te bewegen. De Europese Commissie is in juni 2007 tot economische sancties over gegaan. De problemen in Wit-Rusland beginnen in Nederland en elders tot de publieke opinie door te dringen. De projecten die TIE-Netherlands samen met FNV Mondiaal en FNV Bondgenoten de afgelopen jaren hebben uitgevoerd, zijn hier ontegenzeggelijk van invloed op geweest.
De belangrijkste partner van TIE-Netherlands in Wit-Rusland is de BKDP (Belarusian Congress of Democratic Trade Unions), de grootste onafhankelijke vakbond van het land (zo’n 9000 leden). De focus van het project ligt op het versterken van de organisatie- en mobilisatie kracht van de BKDP en haar lidbonden. Door middel van trainingen en cursussen aan vakbondsleden wordt gestreefd naar versterking van de vaardigheden en kennis om belangen te verdedigen. Daarnaast wil het project de samenwerking en uitwisseling tussen de verschillende onafhankelijke lidbonden en hun vakbondsactivisten in het land versterken en de invloed van de onafhankelijke vakbeweging onder de beroepsbevolking in Wit-Rusland vergroten en uitbouwen tot een beweging die groot genoeg is om invloed uit te oefenen op de sociaaleconomische en politieke ontwikkelingen in het land.
TIE-Netherlands organiseert seminars op verschillende niveaus. Er vinden leiderschapscursussen plaats waarbij veelbelovende kaderleden training krijgen en via allerlei oefeningen zich de kneepjes van het echte vakbondswerk eigen maken. Ze leren hoe de arbeidswetgeving in elkaar zit en gebruikt kan worden, hoe ze het beste kunnen onderhandelen en acties organiseren. In enkele van deze trainingen wisselen de kaderleden uit Wit-Rusland ervaringen uit met Nederlandse vakbondsactivisten. Naast deze leiderschapscursus zijn er lokale trainingen binnen de bedrijven, thematische seminars over bijvoorbeeld privatiseringen of interne vakbondshervormingen en worden activiteiten georganiseerd specifiek voor jongeren en vrouwen.
De laatste jaren zijn er verschillende resultaten bereikt die blijk geven van een versterking van de interne organisatie en externe slagkracht van de BKDP.
- Kaderleden uit de basis van vakbonden zijn beter in staat hun belangen naar voren te brengen in het overleg met de bedrijfsleiding en met de besluitvormers van de eigen vakbond;
- Er is een toename van het aantal bedrijven waar Cao’s worden afgesloten door de lidbonden van de BKDP.
- Naar aanleiding van strategieseminars is de BKDP begonnen met een herstructurering van de organisatie waarbij ze streven naar sectorbonden die op sectoraal niveau Cao’s kunnen afsluiten en onderdeel kunnen worden van internationale sectorale netwerken zoals de Internationale Metaal Bond.
- Verder is er een duidelijke toename van bewustwording onder de leden van de BKDP. Zij zijn de corruptie van lokale vakbondsleiders aan de kaak gaan stellen en staan kritischer tegenover het beleid binnen de lidbonden. In oktober 2007 heeft er een grootschalige staking plaatsgevonden in de Kalimijnen in Soligorsk ten opzichte van het pensioenbeleid van de overheid.
- De diversiteit van de leden is toegenomen: sinds 2006 is er een officieel vrouwennetwerk opgericht die op nationaal, regionaal en lokaal niveau de belangen van vrouwen behartigt in CAO commissies en die probeert vrouwelijke leden te scholen en aan te trekken. Ook is er een bond opgericht voor en door zelfstandig ondernemers en is er een start gemaakt van de institutionalisering van jongerenbeleid en jongerennetwerk.
Bovendien is er meer aandacht voor een structuur waarin leren en educatie van de leden voorop staat. Er is een educatie commissie opgericht en een nationaal comité van trainers. Zij zijn verantwoordelijk voor de duurzaamheid van training binnen de BKDP en wisselen trainingsmethodieken en ervaringen uit.
Links
www.charter97.org: onafhankelijke nieuws site
Annual Survey of Violations of Trade Union Rights, Argentina:
|
Gesina Hoogsteen is kaderlid bij Albermarle (chemisch bedrijf) in Amsterdam. Samen met Meriem Oublal, kaderlid uit Rotterdam, woonde zij op 9-10 juli 2011 een seminar bij van het vrouwennetwerk van de onafhankelijke vakbond BKDP in Wit-Rusland (Belarus). FNV Bondgenoten werkt al langer samen met BKDP en ondersteunt hen onder andere bij de opzet van een vrouwen- en een jongerennetwerk, in het kader van een project dat wordt gecoördineerd door TIE-Netherlands.
|
||
|
BKDP-leader Alexander Yarushuk was detained on 19th May by Belarussian custom authorities at the border between Belarus and Lithuania without explanation. BKDP stands for Congress of Democratic Trade Unions of Belarus, the only independent trade union federation in Belarus. |
||
|
Wit-Rusland wordt al sinds 1996 geregeerd door dictator Lukashenko. “Dat bepaalt ook de stijl van leiderschap, het autoritaire zit in hun gedachten,” vermoeden Dennis en John, medewerkers van DAF in Eindhoven. De twee Eindhovenaren vertrekken komend weekend naar Minsk om hun ervaring met leiderschap te delen met lokale vakbonden. |
||
|
Vervolgseminar Train the Trainer Belarus
In hetzelfde weekend dat de ramp in Japan plaatsvond, gaven twee Nederlandse kaderleden een seminar in Soligorsk, de Wit Russische stad waar de gevolgen van Tsjernobyl nog steeds aanwezig zijn. Ton en Wim vervolgden hun cursus over veiligheid en gezondheid op de werkvloer. |
||
|
Hoe kan de onafhankelijke vakbond in Belarus zorgen dat de wetgeving die werknemers beschermt ook daadwerkelijk in praktijk wordt gebracht? De kaderleden Peter Koch en Piet de Vries dachten met de Wit Russen mee in deelden hun kennis en ervaring tijdens een seminar in Minsk. |
||
|
Jeanne van den Akker (kaderlid FNV Bondgenoten en lid van Werkgroep "Vrouwen Wit-Rusland") is in vorig jaar op bezoek geweest bij de vrouwenbond (BOWW) in Belarus. Op een seminar met het thema "kwaliteit van leven" hebben zij en een collga kaderlid ervaringen uitgewisseld over thema's als de vakbond in Nederland, arbeidsvoorwaarden, kinderopvang en het belang van een schone en gezonde werk en leefomgeving. Haar verslag is gepubliceerd in de OR krant van het bedrijf waar ze werkt, Air Liquide BV. |
||
The BKDP Council made a statement in connection with deaths of workers, who perished in a blast occurred at “Pinskdrev” Furniture Company on October 25. The nationwide tragedy has happened but the regime is keeping speechless silence. |
||
|
Van 23 tot 25 oktober bezochten kaderleden Ton Kitzen en Wim Dekkers de BKDP in Belarus. Zij evalueerden met de deelnemers de drie eerdere seminars over Veiligheid en Gezondheid en maakten gezamenlijk een plan voor vier vervolgseminars. |
||
|
Vrouwen van het Vrouwennetwerk van de onafhankelijke vakbondsfederatie in Wit Rusland (BKDP) kwamen op 17 en 18 september bijeen in een gender-seminar over veiligheid en gezondheid op de werkplek. Zij bespraken hoe zij thema’s als rechten voor zwangere vrouwen en moeders op de vakbondsagenda kunnen krijgen. Anneke van Wezel, kaderlid van FNV Bondgenoten en expert op het gebied van dit thema, en vertegenwoordigers van TIE-Netherlands faciliteerden het seminar. |
||
|
Brussels, 27 April 2010 (ITUC OnLine): Although the government of Belarus is continuing to engage in widespread and significant violations of workers’ rights, that has not stopped it organising a high-profile event with the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD) on 27-28 April 2010 at the Palais des Nations in Geneva – Belarus Investment Days – aimed at attracting potential foreign investors to Belarus by enabling them to engage in meetings at the highest level with Belorussian officials.
|
||
|
Ton Kitzen en Wim Dekkers hebben op hun werk bij DSM Limburg een ruime ervaring opgedaan met veiligheid en gezondheid op de werkplek. Sinds 2009 geven zij seminars aan kaderleden in Wit-Rusland om deze ervaring door te geven en de vakbond te versterken.
|
||
|
In het kader van het Wit-Rusland-project (dat wordt uitgevoerd door TIE-Netherlands in samenwerking met FNV Bondgenoten) vinden er dikwijls uitwisselingen plaats tussen Nederlandse kaderleden en hun collega’s in Wit-Rusland over onderwerpen die voor beide groepen van groot belang zijn.
|
||
|
This was one of the conclusions of a three day meeting of members of the women’s network of the independent trade union federation the BKDP in Belarus. The women came together from 22-24 January 2010 for their annual policy conference, to discuss achievements and challenges of the network and to create new plans for the future. |
||
|
bron: Bkader 6 FNV Bondgenoten ”Ze zijn hier veel onafhankelijker”
Een kleine delegatie jongeren van FNV Bondgenoten nam eind augustus deel aan het zomerkamp van de enige Wit-Russische onafhankelijke vakbond. Thema: hoe organiseer je jongeren?
|
||
|
Este proyecto tiene como meta fortalecer el trabajo de organizar trabajador@s (en mayoría jóvenes) en Belarus y Holanda, e intercambiar experiencias sobre como hacer esto. El primer intercambio en agosto pasado ha generado mucho entusiasmo a ambos lados y ahora se quiere construir más lazos internacionales y fortalecer el trabajo organizativo. En Belarus se quiere construir un gremio especial de trabajadores jóvenes. Esto es un proyecto entre TIE-Holanda y los sindicatos FNV Bondgenoten y BKDP. |
||
|
Nikolai Kanakh, BKDP vicevoorzitter over de samenwerking met TIE-Netherlands: “Ik werk sinds 2005 samen met TIE. Vanaf dat moment zie ik dat het anders gaat dan met onze vorige partners. Je voelt weinig verschil tussen de trainer en de deelnemers. Het is meer een team in plaats van dat een persoon de ander zegt wat hij/zij moet doen. Ik waardeer de open houding, het respect en het vertrouwen van de kant van TIE-Netherlands. Ik zie steeds dat onze collega’s van TIE-Netherlands het van belang vinden dat de trainingen effectief zijn. Voor mij is het altijd erg interessant om op de evaluatieseminars aanwezig te zijn, te analyseren wat er is gedaan en wat we moeten doen om onze doelen te verwezenlijken. Het is belangrijk voor onze ontwikkeling en groei.
|
||



The BKDP Council made a statement in connection with deaths of workers, who perished in a blast occurred at “Pinskdrev” Furniture Company on October 25. The nationwide tragedy has happened but the regime is keeping speechless silence.

